hanuhlynn
hanuhlynn hanuhlynn
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada


A deli sells a sandwich spread for $6.40 per pound. How much do you have
to pay for 24 ounces of the spread?

Respuesta :

madbugwhite madbugwhite
  • 12-11-2020

Answer:$9.60

Step-by-step explanation:

16 ounces = 1 pound

24 ounces/ 16 ounces= 1.5 pounds

1.5 pounds x $6.40 = $9.60

Answer Link

Otras preguntas

what is the answer to y-5=-4
Chris and Lisa went shopping and spent a total of $25.50. Lisa spent $13.50 more than what Chris spent. How much did Lisa spend?
Why did the Egyptians call their king pharaoh? A. The Egyptians borrowed the title from the Sumerians. B. The king wore the Double Crown of Egypt, and the word
Why is water neutral despite the production of hydrogen ions and hydroxide ions
Henry bakes 84 bread rolls and fruit muffins after giving away 18 rolls there are 5/6 as many rolls as muffins left how many rolls did Henry bake
which natural feature was the most important geographical advantage of the Louisiana Purchase purchase?
How do new businesses benefit from the freedom of a market economy?
Which words in the sentence are the complete gerund phrase? Since early June, Jen's typical workout has been swimming laps. A. since early June B. has been swim
suppose you play third base for Your high school softball team. In The last four games, You have a total of 6 hits in 15 at-bats. assuming you will have 4 at-
Yancey collects plastic banks.he has three different banks:a pig,a cow,and horse.how many ways can Yancey arrange his banks on a shelf?