gxhxhxxbxh gxhxhxxbxh
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Patrick paid $12 for
25 pounds of candy.
How much did each
pound of candy cost?

Respuesta :

220113680 220113680
  • 12-11-2020
$12/25 pounds

12/25= $0.48

$0.48/pound is your answer
Answer Link
lucindah
lucindah lucindah
  • 12-11-2020

Answer:

48 cents each pound

Step-by-step explanation:

Divide $12 by 25 pounds.

12÷25=0.48

Answer Link

Otras preguntas

someone answer this??
Write three paragraphs that explain the importance of Justinian’s political, social, and architectural achievements. Explain what his achievements were in each
the role of executive is increasing day by day in the present time.why?​
How many degrees does the minute hand of a clock travel in 1 minute? What angle does an hour hand travel in 1 min? HELP I WILL REWARD BRAINLIEST!! PLEASE
Anthony's father is going to put a tile border around this square fish pond. The pond is 1yard on each side. The tiles are squares that are 1 foot on each side.
if the midpoint is located at (6,-2) and one endpoint is at (1,7), what is the coordinates of the other endpoint?
16.9 divided by 4? please show your work, thank you!
In ΔUVW, u = 8 inches, v = 2.7 inches and w=5.9 inches. Find the measure of ∠W to the nearest 10th of a degree.
HELP ASAP !!!!! Write a direct variation equation that relates 16 and 2
The vertex of a quadratic equation is given at (−2, 1), and the quadratic is concave up. How can the range and domain be described? Question options: Domain: [1