dgraham23
dgraham23 dgraham23
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

At the market, 888 apples cost \$4$4dollar sign, 4.
How much do 999 apples cost?

Respuesta :

seguraj296 seguraj296
  • 16-10-2020

if 8 apples cost $ 4, then (4/8) = 1/2 (or 0.50)....so each apple is 0.50 (or 50 cents)

so if u want 9 apples, u will have to pay : 9 * 0.50 = $ 4.50 <=

Answer Link

Otras preguntas

The initiative the referendum and the recall were adopted by several states during the progressive era as ways to make government more democratic because
True or false tariffs are used to encourage global trade between two countries
Show two ways to separate thr rectangle into 2 equal parts
Use direct democracy in a sentence
David couldn’t wait to get off work, for he had an exciting weekend planned. He and his seven year-old son, Landon, were going on a camping trip. As David drov
What was a major concern of scientists who left Nazi Germany for the United States before World War II?
How many ounces in a gallon?
express 299792458 in scientific notation
The sugary, sweet taste of freshly picked com is due to the high sugar content in the kernels of the corn. Enzyme action in the corn kernels however converts ab
Fill in the blank with the most appropriate reflexive verb. Tú no ___ maquillas todos los días. A. los B. me C. nos D.te PLEASE HELP!!