latonyacooper2 latonyacooper2
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

A warehouse store sells 6.5 ounce cans of tuna in packages of 5. A package of 5 cans cost $11.05. The store also sells 5.5 ounce cans of the same package of 4. A package of 4 cans cost $6.60.The store sells 3.5 ounce cans in packages of 3 cans for 3.36. Which package is the Best Buy?

Respuesta :

Yfebles2007 Yfebles2007
  • 23-10-2020

Answer:

6.5-once cans is the best buy

Answer Link

Otras preguntas

Graph the following lines and using the graph determine several values of x for which the graph is positive (negative): y = -0.5x - 2 y is positive when BLANK
What is 5r=s+2 divided by 3 solved for s. Please show steps
You need to write 5 mini exchanges with 5 of the 8 verbs listed below. Your questions need to be written as inverted word order questions, in other words, as ye
√4 ×2∛6 how is the answer of this help me
X+Y=100. X is a square number.Y is a prime number. Work out the values of X and Y
How do you solve and simplify 2/5+1/4+7/10=
Which statement is true about atoms that are more stable?
Nina has 3 feet ribbon that she wants to cut into 8 equal sized pieces. What is true about the length of each ribbon? A) each piece has 1/3 of 8 feet ribbon B)
Would anyone know this
Round 907.457 to the nearest tents place