carsongarlington carsongarlington
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

12 pencils bought for $9.00. What is the unit rate?

Respuesta :

haynay20 haynay20
  • 15-10-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, you have to figure out how much each pencil is. Come up with the equation, mine is $9.00/12 = x and now all you have to do is solve. 9.00/12 = 0.75

Answer Link

Otras preguntas

The ratio of blue marbles to redmarbles in a bag is 11:9. If there are 99 blue marbles, in the bag, how many red marblesare there?
What is (2x-3) squared?
The ratio of red collars to black collars sold at one store is 9 to 10. In one month 30 black collars were sold. Is 57 a reasonable number for the total number
how many different (non-conguerent) triangles  have integer side lengths and perimeter 2014
President Woodrow Wilson's statement "The world must be made safe for democracy" was made to justify his decision toa. end United States imperialism in Latin Am
I really need help on geometry
A writing workshop enrolls novelists and poets in a ratio of 5:3.  There are 24 people at the workshop.  How many novelists are there?  How many poets are there
Your doctor prescribes you to take 400 milligrams of medicine every 8 hours. How many ounces of medicine do you take in a day?
Describe an example of a fossil that consists of an entire organism
What is the additive inverse of 4x