sadiqnowell sadiqnowell
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

At the store, 10 ounces of candy cost $3.20. What is the unit rate for this situation?

Respuesta :

normaedw000 normaedw000
  • 16-10-2020

Answer:

$0.31 an ounce

Step-by-step explanation:

10/$3.20=$0.3125

round down to $0.31

sorry if wrong

Answer Link

Otras preguntas

A cart travels down a ramp at an average speed of 5.00 centimeters/second. What is the speed of the cart in miles/hour?
find exact value using reference anglescot -53pi/6
A wave has a period of 2 seconds and a wavelength of 4 meters.Calculate its frequency and speed.
What did conservatives fear would happen in the chaotic climate after WWI?
A wave has a period of 2 seconds and a wavelength of 4 meters.Calculate its frequency and speed.
Suppose you are walking home after school. The distance from school to your home is five kilometers. On foot, you can get home in 25 minutes. However, if you r
find exact value using reference anglescot -53pi/6
How is 18.089 written word form
How do mosses adapt to the temperate deciduous forests?
Shedding of the exoskeleton is called a. molting. b. bolting. c. incision. d. extrasensation