aweiluu aweiluu
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

Tamia wants to order a candy online company is offering 2.5 pounds of chocolate for $40. what is the price per pound?​

Respuesta :

drakebrodsky
drakebrodsky drakebrodsky
  • 15-10-2020

Answer:

$16 per pound.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which one of the following provisions was part of the first draft of the Articles of Confederation submitted to the Second Continental Congress? A. Denial of t
A gas that produces a "pop" with a burning splint is carbon dioxide. true or false
What religion helped to unite the people of Europe during the Middle Ages? Hinduism Islam Christianity Judaism
Describe a situation when you might travel at a high velocity, but with low acceleration.
In which part of Africa do you think groups had the best opportunities to trade by sea
During the Russian Civil War, Communists became known as the _____.
Omarion has 9/10 of pages in a book remaining to read for school. He reads 2/3 of the remaining pages over the weekend. What fraction of the book does Omarion t
Which Renaissance writer also worked as an adviser, or courtier, to royalty?
What two things do you need to know to describe the velocity of an object?
Divide. Draw a quick picture. 143 divided by 11