ag74 ag74
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 apples cost exactly the same as 9 oranges. 10 apples and 10 oranges cost $7.50. Find the cost of 1 apple and the cost of 1 orange.

Respuesta :

lexisslayyperidtt
lexisslayyperidtt lexisslayyperidtt
  • 15-10-2020

Answer:6 apples cost exactly the same as 9 oranges. 10 apples and 10 oranges cost $7.50. Find the cost of 1 apple and the cost of 1 orange.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find the volume of the largest sphere that could be enclosed in a cube with a side length of 10 cm. Round to the nearest tenth.
find the diagonal of a square with a perimeter of 28 inches
What were the origins of islam and what are its main beliefs ?
A system of linear equations in two variables can have _____ solutions
How do you compute the intercepts of a quadratic function?
how to find the area of the 45-45-90 triangle with a hypotenuse of 24?
A wheel 4 ft. in diameter makes x revolutions. Find x, given that the distance traveled by a point on the circumference of the wheel is 23169 ft. Round your ans
2. Find the least no. by which 294 must be multiplied to make it a perfect square?
1.find perimeter of a square with diagonal of 12 centimeters
What is the slope of a line parallel to the line whose equation is y - x = 5? -1 1 5