23leaton
23leaton 23leaton
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

If 6 pounds of apples cost $9, how much would 21 pounds of apples cost?​

Respuesta :

graceeenguyennn
graceeenguyennn graceeenguyennn
  • 15-10-2020

Answer:

$31.50

Step-by-step explanation:

divide 9 by 6 to get the price per pound ($1.50), then multiply that by 21 to get the close of 21 pounds of apples ($31.50)

Answer Link

Otras preguntas

what is 168 divided by 2 as a fraction math
which type of cell is lactobacillus
Explain the role of immigration/emigration, trade, and technology, including communication and transportation systems, in the process of globalization.
what is the full name of the main character in the contender
How do you make a model of a capillary
Solve the system by the addition method. x+3y=-8 3x+2y=4
The purchase of one cup of coffee a day what's going to do
How many grams of butane must be reacted to release 15,285 kj of heat
a (-8,-6) b (-2,-6),c (-5,-4) reflection across the line x=1
what fraction of $3 is 90 cents