ayannarivers12 ayannarivers12
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

5 pounds of oranges cost $7. How much does 1 pound of oranges cost? Explain how you solved.

Respuesta :

jcaseal515 jcaseal515
  • 14-10-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

If It's $7.00 for 5 pounds of oranges you would have to take the $7.00 and divide it by the number of pounds purchased which is 5.

$7.00 / 5 = $1.40

Answer Link

Otras preguntas

Most often cited as the causative factor for acid deposition.
Complete each sentence with the correct present tense form of savoir or connaître.
HELPPPPPOOP Jeremy wishes to create a site map for his website. What tag will surround the URL of his home page? A. B. C. D.
Completa las oraciones con las palabras correctas de la lista. a menos que, cuando, después, para, que No vamos a ir _____Ester nos llame antes. La naturaleza d
The reference angle for 5pie/4 is pie/4, which has a terminal point (sqr2/2,sqr2/2), what is the terminal point of 5pie/4?
A cylinder has a volume of 825.192 cubic centimeters. The diameter of the cylinder is 12 cm. What is the height of the cylinder?
What is 0.4 multiplied by 3.2?
A movie theater ordered 212 boxes of candy to sell at the the theater. Each box had 75 pieces of candy. How many pieces of candy were ordered in total?​
What happens when you drink to much salt water
why do US citizens fear corrupt leaders and Terrorism (needs to be paragraph)