dmyaclements dmyaclements
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

C
Paul can spend no more than $26
on his pizza order. Each pizza costs $8 and there
is a $3 delivery fee.

Respuesta :

amyricheson07
amyricheson07 amyricheson07
  • 13-10-2020

Answer:

Paul can afford 2 pizzas

Step-by-step explanation:

Equation: 26 = 3 + 8x

Solve for x

26 - 3 = 23

8x = 23

23/8 = 2.875

Round down because he can't buy half a pizza

2 pizzas

Answer Link
larsenchaneyih
larsenchaneyih larsenchaneyih
  • 13-10-2020

Answer:

Paul can buy the pizza with 15 dolars left

step-by-step explanation:

8+3=11

Answer Link

Otras preguntas

13. Which word in this sentence is an example of an abstract noun? Henry decided he would dedicate the rest of his life to the pursuit of justice. A. justi
D-I are the measurements of the lengths of the sides of triangles. Identify the types of triangles. d. 45 cm 61 cm 60 cm e. 30 cm, 31cm, 30 cm f. 4 cm, 5ft,
Please need help on this one
Which one not part of nitrogen cycle ?
what does a logical fallacy do
What is the central idea of A quilt of a country: out of many one by Anna Quindlen
The ducks and geese flew south. Compound, simple, or complex? A. Complex B. simple C. Compound
1. The underlined portion of the chemical formula above is the _____ and it represents ____________________. A.coefficient; how many Hydrogen atoms there are in
michelle speaks with clarity. she has clearenunciation or pronunciation
PLEASE I NEED HELP Look at the image, read, and select the correct sentence that matches the image. ¿Te encanta la papa? ¿Te encantan las papas? ¿Te encanta las