desiraeisdead
desiraeisdead desiraeisdead
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

diet cola is on sale, and for $10 you can buy 4 packs of diet cola.
how much does 1 pack of diet cola cost?

Respuesta :

kppena990 kppena990
  • 13-10-2020
Answer: $2.50

if 10 dollars can buy 4 packs of cola then you need to divide 10 by 4 10/4=2.50 so 1p=$2.50
Answer Link
maryamabulaila0
maryamabulaila0 maryamabulaila0
  • 13-10-2020

Answer:

you divide 4 by 10 to get the answer

10÷4=2.5

Answer Link

Otras preguntas

what is 18/30 reduced to
what is the capital of Mexico? a. Quito b. Panama City c. Guatemala City d. Mexico City
whom are the witches preparing to meet in scene 3 of macbeth?
Mr. Gonzales has only $42.50 to spend at a clothing store. He wants to buy a shirt that costs $29, including tax, and some bracelets that cost $4.50 each, inclu
what is the purpose of the cell cycle
How do you make 7,5,6,and 3 equal 75 without parentheses
62 is 90.5% of what number
What are some animals that crawl?
matt gives half of his books to the local library and kept the other half.his best friend gives him 3 more books.he now has 57 books.how many did he have to sta
What was the longest ruling Chinese dynasty?