hollyjean88 hollyjean88
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

$4.92 for a dozen apples is a rate of $0.__ per apple.

Respuesta :

MusicGamer101
MusicGamer101 MusicGamer101
  • 13-10-2020

Answer:

$0.41 per apple.

Step-by-step explanation:

A dozen apples stand for 12. If we want to find the rate, we must divide.

$4.92 ÷ 12 = 0.41.

The rate for a dozen apples that cost $4.92 is $0.41 per apple.

Answer Link
mblomstrom2007
mblomstrom2007 mblomstrom2007
  • 13-10-2020

Answer:

$0.41 per apple

Answer Link

Otras preguntas

I need help How do I solve for a?
What goes along with the "drawing conclusions" step in the scientific method? A. Publish Results B. Test the Hypothesis C. Collect the Data D. Analyze the dat
please help, if you can, thanks :)number 15
Which is not a characteristic of a compound? It is a mixture of elements. It has properties that differ from its component elements. It has a fixed propo
Common core answer for sum of 5x23x2
20 is a factor of 24 true or false
What is the solution to the equation 5(x - 3) + 7 = 5x - 8? A.-8 B.0 C.All real numbers D.No solution
Which example shows verbal communication a. waving to an acquaintance b. smiling at a baby c. shaking the hand of a friend d. reading a report in front of the
How would I write 9,540,000 in expanded form using exponents to show the power of 10??
“In the following pages I offer nothing more than simple facts, plain arguments, and common sense.” What is the purpose of the words “simple,” plain,” and “co