fremck7527 fremck7527
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells ice cream with assorted toppings. They charge $3.00 for an ice cream, plus 50 cents per ounce of toppings.

If Elena’s ice cream cost $3.50 more than Jada’s ice cream, how much more did Elena’s toppings weigh?

Respuesta :

taralinskipper2
taralinskipper2 taralinskipper2
  • 13-10-2020

Answer:

1 ounce of toppings

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How would you solve x in this equation: 0.85x=200
How would you solve x in this equation: 0.85x=200
Susan ran 5 laps that are each 8/10 mile. How many miles did she run in all?
One difference between cell division in plant cells and in animal cells is that plant cells have A)centrioles.B)centromeres.C)a cell plate.D)chromatinI need al
Milk is considered a commodity because it is?
What volume does 8.5 g NH₃ occupy at STP? a. 2.81 L b. 5.61 L c. 11.21 L d. 22.41 L e. 44.81 L
If the current equilibrium price for a bushel of corn is $50.00, what happens to the equilibrium price of corn if import restrictions on corn are lifted?
The output of a function table is 4 less than the input Angela says the function rule is x-4=y. Kara says the rule is 4-x=y who is correct?
What is the difference between a meteorite and a asteroid?
2 fifths divided by 1 over 10?