jenniferrodrick jenniferrodrick
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

You took a trip to the mountains and traveled 486.It took you 9 hours and 18 gallons of gas to make the trip. The total cost you paid for was $59.94

Respuesta :

avt7m2rvyn avt7m2rvyn
  • 22-10-2020

Answer:

Average speed on the trip (54 miles per gallon)

Car mileage on trip was 27 miles per gallon

Unit price of gas paid ( $3.33)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why is Spanish the official language of 9 of the 13 nations of south America?
Combine like terms. 14z - 27z A. 41 z B. -13z∧2 C. -13z D. 13
What do biotechnology professionals do
how did the manor system serve the needs of the early middle ages
Solve the equation by finding square roots. To start, remember to isolate x^2. Equation= x^2+15=16
2. Calculate the speed of an 90,000 kg airplane with a kinetic energy of one billion Joules. __________
Answer correctly for brainliest and also a thanks ! Don't answer if you don't know it please . Also the last answer choice D is 0.61
What is the relationship between speed and the slopes of the lines on a graph
vassals were exempt from feudal aid.
What did Second Great Awakening and the abolition movement have in common? A. Both relied on new technologies B. Both relied on Religious belief C. Both relied