prajaygaming876 prajaygaming876
  • 11-10-2020
  • Mathematics
contestada

i need help in this qustion.each unit costs 14p.how much do 942 units costs?

Respuesta :

Thelondonbrain
Thelondonbrain Thelondonbrain
  • 11-10-2020

Answer:

£131.88 or 13188 pence

Step-by-step explanation:

1 unit = 14p

942 units = 942 x 14

942 units = 13188p

£1 = 100p

13188 ÷ 100 = £131.88

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

which mountains serve as the traditional dividing point between Europe and asia
What do the Tuareg culture and the Candomblé faith have in common?
Why society might initially reject a new scientific theory?
what were the main incentives for countries to seek new territory
Which is the best unit for measuring the weight of an elephant? a. Ounces b. Tons c. Gallons d. Miles
A dime is 1.25 mm thick. How many meters high would a stack of dimes worth $50 be? a. 0.00625 m b. 6.25 m c. 625 m d. 0.625 m not sure if i'm dividing it ri
A block of wood has a length of 4 cm, a width of 5 cm, and a height of 10 cm. What is the volume of the wood? a. 20 cm³ b. 19 cm³ c. 50 cm³ d. 200 cm³
Which set of steps shows the solution to the equation 3y = -9? a. y = -9 - 3; y = 6 b. y = -9 divided by 3; y = -3 c. y = -9 divided by (3); y = 3 d. y = -9
11y - 5 < 30; 3 check whether the given number is a solution of the equation or inequality.
In the first year of his presidency, Bill Clinton failed to win congressional approval of his economic stimulus package because __________. a. Republicans contr