lgay0838311 lgay0838311
  • 11-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $ 6. Each lemon was the same price.
What was the cost for 1 lemon?

Respuesta :

swim21 swim21
  • 11-10-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

the total was 6 dollars, and there were 8 lemons. so 6/8 = 3/4 = 0.75

hope this helps!! :)

Answer Link
emilyyang123
emilyyang123 emilyyang123
  • 11-10-2020

Answer:

.75 cents each

Step-by-step explanation:

if you divided the 6 dollars by the 8 lemons then you get 0.75

Answer Link

Otras preguntas

In the story about Daniel Hale Williams, the author writes that Williams "reassured the patient with his calm, dignified manner." Which is the most logical co
Which is not an equation of the line going through (3, 6) and (1, –2)? A. y = 4x – 6 B. y – 6 = 4(x – 3) C. y + 2 = 4(x – 1) D. y – 2 = 4(x + 1)
Describe an addition problem that you may need to regroup hundredths to solve
anybody know how to do functions.
? Which group of proteins control the cycle of a eukaryotic cell?
one way to determine which details to include in your comparison and contrast essay is to
Express as a unit rate A caribou travelled 13 km in 30 min
How did the authors of the Constitution create a balance between federal and state governments, and between large and small states? What compromises did the Con
help please asap !!!!!
Which revolution(s) established long-lasting democratic traditions? the American Revolution the American and Glorious revolutions the Glorious and French revolu