avenus16447
avenus16447 avenus16447
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

a store is selling 10 apples for 5.99 what is a cost of one apple?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 15-09-2020

Answer:

~$0.60

Step-by-step explanation:

Divide 10 with 5.99:

5.99/10 = 0.599

Round to the nearest hundredths.

0.599 rounded to the nearest hundredths = ~0.60

~$0.60 is the cost of one apple.

Answer Link

Otras preguntas

How did the united states end up at war with germany in 1941?
Which of these sentences would BEST add vivid words to the script of a video presentation? A) The rock-strewn path—which leads to a cool brook—is lined with sw
9/50 12/25 17% .26 .15 List these answers from least to greatest
Which reactions show an oxide acting as a base? Check all that apply. K2O(s)+H2O(l)→2K+(aq)+OH−(aq) SO3(l)+H2O(l)→ H+(aq)+HSO4−(aq) Al2O3(s)+6OH−(aq)+3H2O(l)→2A
What did the media affect in civil rights movement?
Tommy and Zach are starting out at the same position. Tommy runs north at 3 miles per hour and Zach starts to run east 2 hours later at the rate of 4 miles per
The function rule for the input/output table is to multiply by 3.5. What number completes the table? y = (3.5)x x y 2 7 3 10.5 5 17.5 8 ? Options 28 21 1
Who was the first black mayor in alanta
John Maynard Keynes believed that the economy could be turned around and brought out of a depression by: A) increasing the minimum wage. B) increasing gov
what do amendments 6-8 have in common?