jennifermedcalfe jennifermedcalfe
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kate wants to buy 2.5 pounds of Peanuts that cost $2.60/lb. and 3 1/2 pounds of M&Ms that cost $8.50 per pound. How much will this mixture cost all together?

Respuesta :

katerowlandsss katerowlandsss
  • 15-09-2020

Answer:

36.25

Step-by-step explanation:

multiply 2.5 and 2.6 (6.5)

then multiply 3.5 and 8.5 (29.75)

add them together

Answer Link
grsdegsde grsdegsde
  • 15-09-2020

Answer:

The mixture will cost $36.25 all together.

Step-by-step explanation:

3 1/2 Ib x $8.50= $29.75

2.5 Ib x $2.60= $6.50

29.75 + 6.50 = $36.25

The mixture will cost $36.25 all together.

Answer Link

Otras preguntas

6. Which of the following BEST describes the function of mRNA? A.it stays in the nucleus and is copied by DNA B.it carries amino acids to the growing polypepti
Showing sly or cunning intelligence
An 20.5 g sample of zinc metal has a volume of 5.5 cm3. Calculate the density of zinc.
Read this passage from incidents in the life of a slave girl. why does mrs. flint spit in the kettles and pans used for cooking? to show her displeasure with th
Configure the Windows Update settings. a. Right-click Start and then select Settings. b. Select Update & security. c. From the right pane, select Advanced o
Electron respiration redox
why is it important to teach sounds with correct articulation
Write the name kalia in a creative way in your own handwriting
A pet aardvark that regularly sells for $125.70 is on sale for 30% off. Find the sale price of the aardvark someone please tell me i only got 10 mins for this
In right triangle xyz, ∠x and ∠z are complementary angles and cos(x) is . what is sin(z)? a. b. c. d.