emilysiegel4740 emilysiegel4740
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

Writing expressions- Cost in dollars per pound of grapes if p pounds cost $2.97

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 14-09-2020

Answer:

2.97p

Step-by-step explanation:

each pound of grape costs $2.97

p pounds are bought. Multiply:

2.97p is your answer, or 2.97 * p.

~

Answer Link

Otras preguntas

The Alliance for Progress provided what kind of assistance to Latin American countries? a. medical b. economic c. military d. diplomatic
what is the largest 3 digit even number
What schools were set up by the government to train military officers
one positive number exceeds another by 4, and their product is 77. find the numbers.
What schools were set up by the government to train military officers
Why was France's territorial control in the Americas short-lived? A. The French used Native Americans to govern the land, and they later rebelled. B. The French
What conditions were favorable to the development of agriculture in China?
write 0.64 as a fraction in reduced form
Which of the following describes the US trade policy in the 1930s? A.Support efforts to expand trade with Asian markets. B.Open industrial and agricultural mark
A container and 6 lemons have a total weight of 4/5 pound. two lemons have a total weight of 1/10 pound. Find the weight of the container if all the lemons have