chris9511 chris9511
  • 13-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 3 oranges for $2.79. How much would it cost for 4 oranges?

Respuesta :

joliefrisinger
joliefrisinger joliefrisinger
  • 13-09-2020

Answer:

$3.72

Step-by-step explanation:

$2.79 divided by 3 equal 0.93.

0.93 times 4 equals 3.72.

Answer Link
Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 13-09-2020

Answer:

$3.72

Step-by-step explanation:

Step 1:

$2.79 ÷ 3 = 0.93

Step 2:

0.93 × 4

Answer:

$3.72

Hope This Helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Karl and Susan have agreed to come to our party, _______ has made Maria very happy.   that   which   what   who​
What is total resistor formula
Write an equation that gives the overall equilibrium constant in terms of the equilibrium constants and . If you need to include any physical constants, be sure
I will give brainliest But please help!!
Explica como crees que se originó la vida sobre el planeta tierra
Which statement is true concerning the set {1,1,0,15, 2,3, 4,0,1,3} ? a. The standard deviation is 4.42 and the z-score is 2.17, a mild outlier. b. The standard
Monitors with __________ technology are considered to have better picture sharpness and brightness, are sleeker and lighter, consume less power, but are more ex
Scores on the SAT are approximately normally distributed. One year, the average score on the Math SAT was 500 and the standard deviation was 120. What was the s
which element is necessary to complete the graphic organizer
la economia extractiva enriquece la cultura de colombia?, por qué?