wignaljay wignaljay
  • 12-09-2020
  • History
contestada

Q6.
a. When three pens and four erasers were purchased, the cost was $21.25. When two pens
and two erasers were purchased, the cost was $12.50. What was the the price of a pen and the
price of an earaser?​

Respuesta :

karsenmitchell
karsenmitchell karsenmitchell
  • 12-09-2020
12.50/2= 6.25

6.25/2= 3.125
(round up the 5 to make it 3.13)

Answer= 3.13
Answer Link

Otras preguntas

Regina rolls a fair, six-sided die every week, and her allowance for that week is twice the number she rolls on the die. Write an expression to represent Regina
What would the context clue be for the word detonated in the following sentence: The soldier pulled the pin of the grenade and detonated the device. a. soldier
Find the product of (x − 5)^2. x2 + 10x + 25 x2 − 10x + 25 x2 − 25 x2 + 25
help....plzzzzzzzzzzzzz
What is engraved on the Code of Hammurabi stele?
x + 1 and 1/4 = -5/8
During which stage of the scientific method is the hypothesis evaluated
what does PARASTRATIOSPHECOMYIA STRATIOSPHECOMYIOIDES mean
The words discredit, distrust, and disable all share the root -dis. This root most likely means?
The ratio of Ed’s cars to Pete’s cars was 5:2 at first. After Ed gave 30 cars to Pete, they had an equal amount of cars each. How many cars did they have altoge