baddiex06
baddiex06 baddiex06
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

A school cafeteria spent $2,700 for ingredients necessary to prepare 450 meals. What is the rate spent per meal?

Respuesta :

anymorales anymorales
  • 11-09-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

If we divide the amount they spend by the amount of meals they make, we get 6. So this means that they spend $6 per meal.

Answer Link

Otras preguntas

how do you solve (X^9)^0(X^7)^2?
Can a government system break your 1st amendment right and 4th amendment right?
Most of the imagery in a poem is designed to appeal to the reader's A. intellect and thoughts. B. imagination and logic. C. senses and emotions.
Use the pattern in the sequence to determine the next two terms. Friday, Monday, Saturday, Sunday. . .
Diacritical marks are placed above vowels to aid pronunciation A.True B. False
which description of evolution are accurate check all that apply?
When both parties to a contract are mistaken as to the same material fact either paarty can rescind the contract?
why would with poet include imagery in a poem
What value of g makes the equation true?(x-3)(x+5)=x^2+gx-15 -8 -2 2 8
Trace historic reasons for the increase in global population by selecting all correct answers