EsiabaEnnin
EsiabaEnnin EsiabaEnnin
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

Sally bought 30 pounds of apples for $10. Use the ratio table to find the cost of buying 6 pounds of apples.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-09-2020

Answer:

6 : 2

Step-by-step explanation:

30 : 10

( 30 divided by 5 equals 6)

( 10 divided by 5 equals 2)

ratio is:

6 : 2

pls mark brainlest ;)

Hopefully this helps you :)

Answer Link

Otras preguntas

In what direction did support for women suffrage generally move throughout the country before 1920?
The sides of a cube are each of length 1.00 m. Each side is measured with an uncertainty of 2%. The absolute uncertainty in the volume of the cube is?
29. Place the following values in ascending order: 2-2√2, -1 -TI
How did World War One end?(full story/all sides)
activity 2.1 compare and constact can you identefy the smartiest and differences of the tixtle of ilocos from the textile of cordillera provice? Compare and co
Four players are to be selected from a 25-player baseball team to visit schools to support a summer reading program. In how many ways can this selection be made
Can Anyone answer these questions
What are two organisms in the food web that belong in the plant kingdom?
For the cost and revenue functions C(x) = 39x + 2470 R(x) = 91x find the profit for x = 33, 47, and 74. (In the event of a loss enter the profit as a negative n
Mrs. Thomas needs to set up 5 rows of 3 marsh mellows. She has 12 marsh C EX mellows. Does she have enough marsh mellows? A. No, she needs 20 marsh mellows B. N