rano1 rano1
  • 13-09-2016
  • Mathematics
contestada

6 pens cost 2.40 what is the cost of 9

Respuesta :

sorangel
sorangel sorangel
  • 13-09-2016
9 pens would cost you $3.6 because if you divide $2.40 by 6 you get 0.4.

0.4 is the cost per pen.

Multiply 9 by 0.4 and you get $3.6.
Answer Link
aryanaj85
aryanaj85 aryanaj85
  • 13-09-2016
The cost of 9 pens would be $3.60.


to get that answer first you see how much 1 pen is, so you divide $2.40 by 6 gives you .40 cents. So you multiply .40 by 9 and you get= $3.60
Answer Link

Otras preguntas

Why is republic important ?
What are some similarities and differences between Roosevelt's Square Deal and Wilson's New Freedom?
does honey have starch
Who won the battle of Yorktown?
x + 2 > -8 a. x > -6 b. x > -10 c. x <-10 d. x < -6
Escoge la respuesta correcta. - Nosotros _____ a las montañas cada invierno. A) ibamos B) éramos C) fuimos D) íbamos
The verb ‘IR’ is considered irregular. Based on the conjugations you learned about -ar, -er/-ir verbs and the ones for ‘IR’, why is it irregular?
The cell membrane helps to control what enters and leaves a cell. Which of these substance, which account for about two thirds of a cell's mass, is constantly m
Which of the following payment types require you to pay upfront
At a hockey game a vendor sold a combined total of 145 sodas, the number of hot dogs sold was 33 less of sodas sold, Find the number of Sodas and Hot dogs sold?