kiwiboy6usa kiwiboy6usa
  • 14-08-2020
  • Mathematics
contestada

A 12-pack of Cokes costs $5.40. How much does each Coke cost?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 14-08-2020

Answer:

$0.45

Step-by-step explanation:

$5.40/12 = $0.45

Answer Link
9ca5r82
9ca5r82 9ca5r82
  • 14-08-2020

Answer:

42.5 cents or 0.425 dollars

Step-by-step explanation:

Step 1: Understand the question

12 cokes cost $5.40

We want to find how much 1 coke costs

Step 2: Solve

If 12 cokes cost $5.40 then 5.4/12 should give you how much 1 coke costs

5.4/12 = 0.425$

Therefore a single coke costs 42.5 cents

Answer Link

Otras preguntas

4,275,000,000 in scientific notation
When a driver touches a cars steering wheel on a hot day, heat is transferred to the drivers hands by _____? A. Radiation. B. Electromagnetism. C. Conduc
which number doesnt belong:26.6 repeated,sqr(48), 51/-2, -55.1
Shakespeare most often used sonnets to express which emotion between characters?
Combining like terms with negative coefficients 8t+1+(−4t)+(−6)
what is the chemical formula for potassium phosphate
Suppose the golf ball and the bowling ball have the same speed. which of the two has more kinetic energy?
in this triangle, the product of sin b and tan c is , and the product of sin c and tan b is . nextreset
25-4x=15- 3x+10- x what is it
What is humanism during the Renaissance era?