smoovekendrijmck smoovekendrijmck
  • 15-06-2020
  • Mathematics
contestada

bananas cost $0.80 a pound. in a relation, the input is the number of pounds of bananas and the output is the cost.

Respuesta :

ih4tey0utube
ih4tey0utube ih4tey0utube
  • 15-06-2020

Answer:

True. This isn't really a question but it is a statement

Step-by-step explanation:

1 pound       80 cents

2 pounds     1.60

3 pounds     2.40

and so on

Answer Link
Yunqui156
Yunqui156 Yunqui156
  • 03-11-2020

Yes because one input (number of pounds of banana) will always have the same output (cost).

Answer Link

Otras preguntas

What are the angles?
Ayudaaaaaaaaaaa plisssss
BALANGKAS NG ELEMENTO NG KUWENTO?​
Lake Michigan is 577 feet above sea level and Lake Tahoe is 6,225 feet above sea level. The water temperature of both lakes is the same. Based on this informati
What line in the speech best supports your answer to Question 5? What to the slaves is the fourth of july
djdvejdvsjdvdhbxdbdbhd dbdbdvdjd did djdvdd djdbddhjd
M desk is located at (6,-1) and l desk is located at (-3,1) if each unit represents 1 foot what is the distance from M to L
A Sales promotion for would involve trade deals to make the product more readily available than competing products
A reinforced concrete beam has a width of 300 mm and an effective depth of 520mm to the centroid of tension reinforcements. The steel reinforcements will be pla
What is the cause of death was a drug overdose