felixrubio20072007
felixrubio20072007 felixrubio20072007
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for an ounce of coffee if a 120-ounce package costs $9.60?
answers

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 11-06-2020

_______________________________

Hey!!

Solution,

cost of 120 ounce of coffee= $9.60

cost of an ounce of coffee= 9.60/120

=$ 0.08

Hope it helps

Good luck on your assignment

_____________________________

Answer Link
Аноним Аноним
  • 11-06-2020

Answer:

So for an estimation my answer would be 0.08

Step-by-step explanation:

Do 9.60 divided by 120.

Hope this helps, have a good day! :)

(Picture of formula and work below)

Ver imagen Аноним
Answer Link

Otras preguntas

The sum of half a number and 5 is 9.what is the number?
Average Monthly Temperatures 45 50 55 60 65 70 75 What percentage of temperatures are below 55°? A. 75% B. 20% OC. 25% D. 50%
What is the slope of the line of best-fit in the scatterplot below? On a graph, a trend line goes through points (3, 12) and (6, 19). StartFraction 9 Over 27 E
VERY VERY IMPORTANT!! NEED A CER (claim, evidence, reasoning) PLEASE HELP FAST!
The amount of oxygen in the reactants is 4 atoms. In the products, the oxygen is distributed to water (H2O) and O2 gas. Which coefficients would be placed in fr
"Y3K, Inc., has sales of $6,359, total assets of $2,975, and a debt-equity ratio of 1.10. If its return on equity is 11 percent, what is its net income
6x + 2x - 3 what is the answer
what is f(x)=4x^2+19 find f(-5)
What is ​ 4 9/10 ​ expressed as a decimal? Enter your answer in the box.
what is the central idea of the passage war by William Graham Sumner ​