jacquelynnb jacquelynnb
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

GIVE THE UNIT RATE OF THE FOLLOWING: If 15 lbs of chicken cost $56.85, what is the cost of one pound​

Respuesta :

amarierb07
amarierb07 amarierb07
  • 15-05-2020

Answer:

$3. 79

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

56.85 cost ÷ 15 lbs

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 15

Answer Link
azamarfloresdafneyan azamarfloresdafneyan
  • 15-05-2020

Answer:

3.79

  • Step-by-step explanation:56.85÷15

Answer Link

Otras preguntas

Help! I need a sentence for Philanthropy!
The process by which the supreme court has made the bill of rights apply to state and local governments is called
Which best describes a straw man fallacy? A. It is a conclusion based on false information. B. It exaggerates the opponent's claims. C. It attacks the
What is the recursive rule?
What is the direction of the net torque in part?
How do you factorise 3x + 33 ?
How does the role of the Department of Labor (DOL) in the economy differ from that of the Securities and Exchange Commission(SEC)? A) The DOL oversees trade iss
evaluate each expression for the value given t-14 for t=27
what do the hair like structures called cilia allow the paramecium to do? A. hold on to it's food B. send out sonar to locate food C. hold on to other organi
Help with question 4 and 5?????