sosakarla
sosakarla sosakarla
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

5 pounds of apples cost $8.20 how much is it for 1 pound

Respuesta :

angiexiaoyan12
angiexiaoyan12 angiexiaoyan12
  • 15-05-2020
8.20/5 is 1.64 .......
Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 15-05-2020

Answer:

1.64 dollars per pound

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of pounds

8.20/5

1.64 dollars per pound

Answer Link

Otras preguntas

Please Help!!!! ( 20 points )
Use the given line and the point not on the line to answer the question. What is the point on the line perpendicular to the given line, passing through the give
can you get the stomach flu twice in one week
if buyer doesn't pay is it ok if seller cancels transaction
what a residential lease agreement should have in british columbia
The Dating Guru Who Says British Women Are 'Overweight' and 'Entitled'
How is Douglass treated during the first six months that he works for Covey?
Wang Yong owes the bank $ 8 5 0 0 $8500dollar sign, 8500. To repay the debt, he paid a fixed amount back to the bank each month. After 1 2 1212 months, his re
Elsa took out a 2-year loan to buy a car at a 6% simple interest rate. If she has to pay $264 in interest, how much principal did she borrow?
• are daughter cells produced through mitosis identical to the parent cell?