gawildalizzz gawildalizzz
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 12-ounce soda costs $1.25 in the vending machine. At that rate, how much would a 32-ounce soda cost?

Respuesta :

zenzi3488 zenzi3488
  • 15-05-2020

Answer:

$3.33

Step-by-step explanation:

$1.25 divide by how many ounces to get the price per ounce. 1.25/12=.104 and then times that by 32 to get $3.33

Answer Link

Otras preguntas

Which equation is in slope-intercept form and represents a line with slope 0 through the point (2, 3)?
If an adjective ends in an \"o,\" you change it to an ______ before adding the adverbial ending. A. e B. a
The transfer of energy from objects with higher temperatures to objects with lower temperatures is defined as which of the following? A. dispersal B. heat subdu
The elements found in Group 2A, from top to bottom, include beryllium, magnesium, calcium, strontium, and barium. Which of these elements has the highest electr
Various protozoa can divide several times, producing several daughter cells, by _____. A. binary fission B. multiple fission C. fragmentation D. budding
if a/b=c/d,show that (a+b):(c+d)=(((a^2+b^2))^1/2):(((c^2+d^2))^1/2)
What is the equation of a parabola with a directrix x = 8 and focus (-8, 0)?
In graphing enthalpy entropy and state changes which two variables are included ? A. volume and temperature B. amount of heat added and temperture C. pressure a
what is a graph that has a finite or limited number of data points?
Two forces with magnitudes of 100 and 50 pounds act on an object at angles of 50° and 160° respectively. Find the direction and magnitude of these forces. Round