itzvictoriar itzvictoriar
  • 15-04-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?

Respuesta :

xiomaragutierrez720
xiomaragutierrez720 xiomaragutierrez720
  • 15-04-2020
For the 12 pack each soda would be around .291 cents and for the 6 pack each soda would be .3 so the 12 pack would be a better deal
Answer Link

Otras preguntas

what kind of transportation was used in the 80's
How much does a Yuan weight?
The minimum fine for driving in excess of the speed limit is $25. An additional $6 is added to the minimum fine for each mile per hour (mph) in excess of the spee
How can you make 16 dollars using exactly and only 3 bills, one of which is not a 10-dollar bill?
There are 16 ounces in one pound. If 3.4 pounds of beefcost $4.95, what is the cost per ounce, to the nearestcent?
1. mrs perry shares out 20 biscuits between gemma and zak in the ratio 1:4. how many biscuits do they both get? 2. mr castle shares out 80 marbles beween emily
Find 55% of 164 I don't get it I need help can someone help me like right now please
the quotient is 71 2/3 what is the divisor
how do you do... cos2x-sin2x=1-2sin2x
what is a sentence for absorbent