keirstynnestahle87 keirstynnestahle87
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate of $10 for 8 cans of soup?

Respuesta :

noorjahanhossain13
noorjahanhossain13 noorjahanhossain13
  • 14-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

= 1.25 1 per can

Showing Work

This is a fraction equal to

10 1 ÷ 8 can

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 8

10 1 ÷ 8

8 can ÷ 8

=  

1.25 1

1 can

=  

1.25 1

can

= 1.25 1 per can

Answer Link

Otras preguntas

should animals have a bill of rights ? why or why not?
.....use pigment to capture the sun energy
Turning down promotion interviews for positions you are not interested in is good policy. True or False?
What is the square root of 50.8 *SIMPLIFIED*?
What is the liver's function
Help please I don't get it
Explain why it's important to create a consistent schedule for your personal training plan.
Why did the United States find it difficult to remain neutral as World War I continued to be fought in Europe?
A pizza place has four drivers to deliver their pizzas. The average mileage for each car is between 22 and 24 miles per gallon. Each driver travels between 85 m
what A hypothesis that two organisms from different species are related to each other is best supported by?