crippledmippled
crippledmippled crippledmippled
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels cost three dollars. five bag of pretzels costs $10.which has the lower unit price?

Respuesta :

tolulopejk tolulopejk
  • 14-04-2020

Answer:

5 bags of pretzels for $10 has a lower unit cost

Step-by-step explanation:

1 bag = $3

5 bags = $10

For the 5 bags of pretzels;

each bag will cost 10/5 = $2

since $3 is greater than $2, therefore, 5 bags of pretzels has a lower unit cost

Answer Link

Otras preguntas

Are you really loving art
how to say "how much does the purple bathrobe cost?" “it costs” “they cost” “gift” “for whom” in Spanish!!
A school was painted by 8 men in 6 days. How long would it have taken 24 men.
Write a complex sentence using whether”
If a person earns $21,000 per year and another person earns $25,000 per year what is the yearly difference in average earrings?
t5=3x-y and t11= 5y. Find a1 and common diference
Define physical properties, and give two types of physical properties in your answer. Thx so much!
Que diferencia existe entre un planeta y un satélite
Write the sentence as an inequality A number x is less than or equal to 24.
Crystal rollerbladed 150 feet in 15 seconds, while Gavin rollerbladed 150 feet in 10 seconds. Without doing any calculations, who was faster? Why? Crystal was f