yramirez1 yramirez1
  • 13-04-2020
  • Mathematics
contestada

Joes peanut butter cost $3.50 per pound. The store brand costs 23 cents per ounce. Which is a better deal?

Respuesta :

cormyawise223
cormyawise223 cormyawise223
  • 13-04-2020
The first one is a better deal. If he buys the store brand he will pay 18 cents more than the one he regularly buys.
Answer Link

Otras preguntas

find the slope of the line passing through each of the following pairs of points and draw the graph of the line (-1,4) -(1,3)
Compare the nymph to the modern Filipina. Do they share the same attitude about love and relationships? Explain your answer.
To the base pair given write the correct matching base pair for DNA across from it in the text box provided
There is always some between any surfaces that are in contact with each other
Find ST. Round to the nearest tenth. Show your equation set up and answer clearly.
Figure PQRS is a rectangle. Which statement in not necessarily true: A: PQ is parallel to RS B: PQ is congruent to RS C: M D: PQ is congruent to QR
10 3/9- 10 2/5 Im to lazy to do it please help me out.
Agree or Disagreesocial media should be punished for pᴏrn, fake news give long explanation​
Find the value of the power. 0.92 =
Evaluate xy when x = 5 and y = 3.