Joeryn0103
Joeryn0103 Joeryn0103
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.75 per pound. Use an equation to determine the cost of 9 pounds.

$9.75
$16.50
$6.75
$7.50

Respuesta :

sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer:$6.75

Step-by-step explanation:

let x be the cost of 1 pound

x= $0.75

9x=$0.75×9

=$6.75

Answer Link
nktselepov
nktselepov nktselepov
  • 12-04-2020

[tex]0,75*9=x\\x=6,75[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

According to the USSR, who “needs” the proposed military blocs in the Middle East?
In order to control bacterial infections and/or food poisoning, the FDA (Food and Drug Administration) has approved the use of nuclear energy to control pathoge
is this correct if not help me
what happens to people who are without companionship?
Which BEST completes the diagram? A)Communism B) Imperialism C) Liberalism D) Nationalism.-----the industrial revolution-----> ---increased demand in goods--
To relieve dissonance, people will most likely try to change _______, so that attitudes, beliefs, and behavior will once again support one another.
How many points should be plotted when creating a scatterplot from the table of values below? Pages in Book vs. Time Needed to Read Number of pages in book Ti
What fraction of a circle is spanned by a central angle of 60 degrees
What is the simplest form of this expression y^2(-y+4)-7y^3
Which is the correct simplified form of the expression ?(4m-2n8/9m-6n-8)1/2