chanellcervantes437 chanellcervantes437
  • 12-03-2020
  • Mathematics
contestada

Ms.nichols bought enough sandwiches to feed 28 people.each sándwich serves 2 people.the cost of one sándwich is 4.99.how much did ms.nichols pay for the sándwiches?

Respuesta :

yashsalvi9
yashsalvi9 yashsalvi9
  • 12-03-2020

Answer: $70 (or $69.86)

Step-by-step explanation:

We know that she got enough sandwiches for 28 people and we know that each sandwich serves 2 people. This means that we have to divide 28 by 2 (because that gives us the amount of sandwiches she bought). If each sandwich is $4.99 (or rounded to $5), then we can multiply 5 by 14. This gives us 70. So, she payed $70 for the sandwiches.

Answer Link

Otras preguntas

In what type of system is mechanical energy lost to its surroundings? A. internal B. external C. closed D. open
Classify each of the following angles as acute, obtuse, right,straight, or reflex.
list three ways in which physical fitness contributes to total fitness.
Simplify the equation X^2 +x
A firm that earns less than 70 percent of revenue from its dominant business and has direct connections between its businesses is engaging in ____ diversificati
X^2 - 2x = 8 Find the value of X
Question 3 (1 point) Which is the explicit rule for the geometric sequence? 10, -30, 90, -270, ...
generally speaking, vaccinations are effective in combating future infections because they induce the production of
Which disease can be fought with better mosquito control? A. Malaria B. Cholera C. Dysentery D. HIV/AIDS
Please I need answer quickly how many ways can you form 3 groups from 18 people so that there's 3 people in first group, 6 people in the second group and 9 peo