tantienduong9775 tantienduong9775
  • 12-03-2020
  • Mathematics
contestada

At the ice cream shoppe,
one banana split and five
milkshakes cost $16.24 IP
three banana splits and
two milkshakes cost
$15.05, find the cost of
a milkshake.​

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-03-2020

Answer:

  $2.59

Step-by-step explanation:

Let b and m represent the costs of a banana split and a milkshake, respectively. Then the two purchases are ...

  b +5m = 16.24

  3b +2m = 15.05

Subtracting the second equation from 3 times the first, we have ...

  3(b +5m) -(3b +2m) = 3(16.24) -(15.05)

  13m = 33.67 . . . . . . simplify

  m = 2.59 . . . . . . . . . divide by 13

The cost of a milkshake is $2.59.

Answer Link

Otras preguntas

Explain the good luck Odysseus has.How does he take advantage of the good luck? What does this reveal about him?
How many hydrogen bonds can CH2O make to water
Organisms need a way of storing energy because?
Compare. Use <,>,or = A. 50%of 20___40% of 30 B. 75% of 12____30% of 20
Solve using the order of operations: 6.3 7 squared x 3.1
which of these statements about south Africa economy is not true
what dose telemachus advise odysseus to do
Which type of tissue is bone? connective epithelial muscle nerve
What is 4 divided by 2/5?
Locate and identify the -ing form. Marilyn occupied herself by painting. verb phrase participle gerund I know the -ing word is "Painting", and I think it's a v