marcusvazquez2222 marcusvazquez2222
  • 11-03-2020
  • Mathematics
contestada

Pig eats 2.3 pounds of grain, grain costs 6.25 per pound, how much will it costs to feed one pig for 80 days

Respuesta :

frankiedatt
frankiedatt frankiedatt
  • 06-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Each pig eats: [ 2.8 pounds of grain / day ]

Cost of grain: [ $7.25 / pound of grain ]

----------------------------------------

[ $7.25 / pound of grain ] x [ 2.8 pounds of grain / day ] = [ cost to feed 1 pig for 1 day ]

+7.25%2A2.8+=+20.3+

This is:

$20.30 / 1 pig / 1 day

+20.3%2A60+=+1218+

The cost is:

$1,218 / 1 pig / 60 days

Answer Link

Otras preguntas

This system controls the glands that secrete hormones.
What changes when arrive becomes arrived
Since some people need the points, here’s a question where you’ll just need to answer it with anything and I give it 5 stars and a like
PLEASE HELP!!! Tessa is hoping to attend the University of Miami after she graduates from high school in the Spring of 2019. In order to get a sense of the cost
Methyl alcohol is the common name for Question 18 options: ether. methane. ethanol. methanol.
The graph of y= (x - 2)(x + 4) is shown. What is the y-intercept of this graph?
What’s the answer? To 3x-2<4
How do I graph 1x+2 on a number graph
Water is the working fluid in a regenerative Rankine cycle with one open feedwater heater. Steam enters the turbine at 1400 lbf/in^2 and 1000F and expands to 12
What is mental health ?