sondosn4994
sondosn4994 sondosn4994
  • 15-02-2020
  • Mathematics
contestada

Oranges cost $1.79 a pound. Miguel bought 3.6 pounds of oranges. How much did the oranges cost, to the nearest cent?

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 15-02-2020

Answer: 644cents

Step-by-step explanation:

From the question, we were told that

1 pound = $1.79

Miguel bought 3.6 pounds of oranges. This will cost

$1.79 x 3.6 = $6.444

Recall:

$1 = 100cents.

Therefore, $6.444 = 6.444 x 100 = 644.4cents = 644cents. To the nearest cent

Answer Link

Otras preguntas

extinguish synonym is​
I’m so confused someone smarter then me probably understand this help
In the equation Q=mcΔT,Q represents A.) The mass substance being heated B.) The thermal energy C.) The specific heat of the substance being heated D.) Temperat
34x+5−12x=3 what is the value of x?
What is the result of meiosis ll?two diploid daughter cellsfour haploid daughter cellstwo haploid daughter cellsfour diploid daughter cells​
Which idea does the author use to conclude the paragraph? O The Grimms trusted their contributors to give them tales that came from the oral tradition of the cu
What is the equation of the line which includes points (1, 3) and (2, 8)?
How does the market determine the price and the quantities supplied and demanded
Why were idealistic supporters of the Nazi party willing to endorse Hitler’s annexation of Austria? They distrusted intellectualism and respected military powe
A population of butterflies grows in such a way that each generation is simply 1.5 times the previous generation. There were 350 butterflies in the first genera