ssimpson110 ssimpson110
  • 14-02-2020
  • Mathematics
contestada

Two dozen cupcakes for $34.80 or 40 cupcakes for $56.00?

Respuesta :

joyceedenfield joyceedenfield
  • 14-02-2020

Answer:

40 for $56.00=  $1.40 each

Step-by-step explanation:

$34.80 / 24 = $1.45 each

$56.00 / 40 = $1.40 each

Answer Link

Otras preguntas

In a​ survey, 36​% of the respondents stated that they talk to their pets on the telephone. A veterinarian believed this result to be too​ high, so she randomly
Read the letter and answer the question. Querida amiga mía: ¡Hola! ¿Cómo estás? Espero que todo te vaya bien. Estoy de vacaciones en México con mi familia y d
Which of the following units that can only describe scalar quantities ? A. METERS B. GRAMS C. SECONDS D. MILES PER HOUR?
1. When two atoms of the same nonmetal react, they often form a(an) a. ionic bond. c. diatomic molecule. b. polyatomic ion. d. polar molecule.
Which group was most responsible for causing the Nineteenth Amendment to be ratified? A. flappers B. immigrants C. pacifists D. suffragists
Mateo has limited contact with his noncustodial father, who lives across the country from him. His father is supportive and authoritative when Mateo does have c
Mom or me can pick you up near the soccer field when you're done.
which three modern countries were controlled by france?
Imagine you have a pair of six-sided dice. What's the probability of rolling a seven or rolling an even number as the sum of the two dice?
60 points, will brainly Make up a fun law or rule that gives me free time in my class. write 4 sentences why.