aniyaholiver940 aniyaholiver940
  • 12-02-2020
  • Mathematics
contestada

A recipe calls for 3/4 lb of cream cheese. A small tub of cream cheese at the grocery store weighs 12 oz. Is it enough cream cheese for the recipe.

Respuesta :

autumn1218
autumn1218 autumn1218
  • 12-02-2020
yes there is exactly enough cream cheese for the recipe
3/4 of a pound equals exactly 12 ounces
3/4 of a pound is 0.75 as a decimal which equals 12 oz
Answer Link

Otras preguntas

A partial deck of cards was found sitting out on a table.If the partial deck consists of 6 spades, 3 hearts, and 7 diamonds, what is the probability of randomly
what does mrs gren mean??????????
organism that gets energy by breaking down the remains of dead organisms
The oxygen saturation of a lake is found by dividing the amount of dissolved oxygen the lake water currently hasper liter by the dissolved oxygen capacity per l
Is 0.071 greater or less than 0.7
There are 16 ounces in one pound. If 3.4 pounds of beefcost $4.95, what is the cost per ounce, to the nearestcent?
Describe a situation that would cause you to be scornful?!Please help
I really do need help on these problems
solve for x if: 6x(−3)=(−5x)+7
Which statement best describes an igneous intrusion