100101
100101 100101
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME:

Gala Apples cost $6.00 for 8 lbs. How much for 1 pound?

Respuesta :

annalouise99 annalouise99
  • 14-04-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

6 divided by 8 = 0.75

0.75 times 8 = 6

Answer Link

Otras preguntas

The sum of a number and 3 times the same number is 100. What is the number?Equation: Solution:
put sequence into a sentence
Which phrase indicates the interior flow of thought employed in high-modern literature? a) automatic writing b) confused daze c) total recall d) stream of c
wht is the ocelot favorite food?
A car uses one gallon of gasoline for every 20 miles it travels. If a gallon of gasoline costs $3.98, how much will the gas cost, to the nearest dollar, to trav
A water skier is pulled behind a boat by a rope. The rope has a tension of 290 N and is at an angle of 33 degrees. What is the x component of the tension? A. 19
Create a newspaper article about visiting the great exhibition, London.Could anyone please give me some points that I could include.Thank you
What is :(49^x)(7^x^2)=2401^2
Which of the following statements about eutrophication is NOT true? (A) It is caused by acid rain. (B) It is caused by the addition of nutrients to a water syst
A car uses one gallon of gasoline for every 20 miles it travels. If a gallon of gasoline costs $3.98, how much will the gas cost, to the nearest dollar, to trav