shelbyhope1016
shelbyhope1016 shelbyhope1016
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $4.50 to buy 6 cans of soda.
How do you create a unit rate to find the cost per can?

Respuesta :

skyven123
skyven123 skyven123
  • 14-01-2020
ANSWER- 0.75
Explanation- In order to make a unit rate you basically just divided. Like in this problem you divide 4.50 by 6 to figure out how much one can cost.
Answer Link

Otras preguntas

If angle Q measures 35 degree what is the measure of angle R
If you were the interviewee, how would you conduct yourself in a telephone vs. Face-to-face interview?
You roll a standard number cube. Find P(3 or 4).
The Kentucky Derby, the first of three horse races for the triple crown, was won on May 7, 2000 by Fusaichi Pegasus with a time of 121.3 s. If the race covers 2
a person who studies physics is known as
What is 20/5 in simplest form?
Question 1 Which choice shows a 90° clockwise rotation of the figure about the point P?
What did the Separatists want to do? A. separate from the Church of England and worship in their own way B. separate from the Catholic Church and start a
The Democratic-Republican Party was created from a coalition of Anti-Federalists who opposed a strong central government Federalists who supported a strong
What were the two main ideas expressed by the words allah and muhammad