shelbyhope1016
shelbyhope1016 shelbyhope1016
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $4.50 to buy 6 cans of soda.
How do you create a unit rate to find the cost per can?

Respuesta :

ryeroo ryeroo
  • 14-01-2020

Answer:

Unit rate= .75 cents per can

Step-by-step explanation:

Divide the $4.50 by 6 to get .75.

So each can costs .75 cents.

Answer Link

Otras preguntas

can someone please help with with this question
2. How did George Washington help his troops be successful in battle?
Output Test Cases Docs Assignment Grade More 5 points Status: Submitted This program should draw a snowman. The snowman should have three sections, a bottom sno
Match the vocabulary term with its meaning. 1. relief a collection of prayers and rituals that acts as the main text of Hinduism 2. motif a protrusion from t
Find the next three terms of each arithmetic sequence. 4. 9, 13, 17, 21, 25, ... 6. 29, 35, 41, 47, ... 5. 4, 0, -4, -8, -12,...
Please help!!!!!!!! #1
What group is Ne in? What is its period?
Silver has a density of 10.5 g/cm³, and gold has a density of 19.3 g/cm³. Which would have a greater mass, 5 cm³ of silver or 5 cm³ of gold?
Name a point NOT on line l or m
Identify the subject, verb, indirect object, and direct object in the sentence below. Choose "none" for any of these elements not present in the sentence. She s