ccdarling7955 ccdarling7955
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Shampoo: you can buy 20 fluid ounces of shampoo for $4.40 or 24 fluid ounces for $4.80 which is the better buy? Explain. Please help I have a test tomorrow and I'm terrible at test so please help and I never understand my teacher or parent/guardian but I think you can help me! Please help!!

Respuesta :

princesskyleepeace
princesskyleepeace princesskyleepeace
  • 18-01-2020

Answer:the better buy is the 24 ounce for 4.80

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x.
Example of a restaurant review​
hello help me with this question thanks in advance​
HELP Given f(x) = 4x2 – 3x – 6, what is the value of f(-1)? A. -7 B. 2 C. -5D. 1​
If (-3, y) lies on the graph of y = (1/2)^x, then y = -8 8 1/8
What happens in the wall of the uterus to push the baby out?
Are all cells composed of those things?
Which of the following scenarios will cause the current to stop flowing within a circuit?A. The switch within the closed circuit is opened.B. Insulating materia
Connection between the history of the Middle Ages and theater of the Middle Ages?
The crew of Apollo I burned to death during a test. However, they did not die in vain; scientists and engineers always learn from their mistakes. List three wa