phaniiz602 phaniiz602
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Julia pays $4.56 to ship a package that weighs 9.5 ounces. What is the cost to ship 1 once?

Respuesta :

Favouredlyf Favouredlyf
  • 14-01-2020

Answer:The cost to ship one ounce is $0.48 per ounce

Step-by-step explanation:

The total weight of the package that Julia shipped is 9.5 ounces. Julia pays $4.56 to ship a package that weighs 9.5 ounces. The cost to ship one ounce would be

4.56/9.5 = $0.48 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

True or False, To begin an inderect proof, you assume the converse of you intend to prove is true.
What were two reasons given for reserving some democratic reforms in Russia in the late 2000s
if the population of a town grew 21% up to 15,049,what was the population last year?
Mike and Lisa are a married couple with 2 kids. Last year they made $79,480. They plan on filing jointly. Find Mike and Lisa's taxable income.
What is the value of x? x = in.
The walls of the small intestine are folded by what?
Why did coal never form in Australia? O A. Australia has always been too hot for coal to form O B. Australia had too much vegetation for coal to form. O C. Aust
PennFoster Physiology What were the results when male and female experimental subjects gazed steadily into each others' eyes for two minutes? A. Many s
find 20-24 using the picture provide
What factors determine the acceleration of an object? A.mass and force B.mass and velocity C. displacement and speed D. distance and acceleration