Samymayi Samymayi
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

Six yards of rope costs $5.50 while four yards costs $4.75.

Respuesta :

carlosego
carlosego carlosego
  • 19-01-2020

For this case we must compare the unit costs of the options given and determine which is the best option.

Option 1:

Six yards of rope costs $5.50

[tex]\frac {5.50} {6} = 0.917 \frac {dollars} {yard}[/tex]

Option 2:

Four yards costs $ 4.75

[tex]\frac {4.75} {4} = 1.1875 \frac {dollars} {yard}[/tex]

Thus, the best option is the first. It is the lowest unit cost.

Answer:

The best option is the first. It is the lowest unit cost.

Answer Link

Otras preguntas

Express 384kg in tones​
Math Graded Assignment Unit Test, Part 2 Measures of Center and Spread (Score for Question 2: ___ of 5 points) 2. Consider the following line plot. 2 4 6 8 (a)
g you hang an object of mass m on a spring with spring constant k and find that it has a period of T. If you change the spring to one that has a spring constant
What acceleration down a slope does a 40 kg block have when it is resting on a 45 degree frictionless slope?
Which is the solution of the equation 12 = n/3? A. n = 4 B. n = 9 C. n = 15 D. n = 36​
How did Napoleon change the bureaucracy?
Which of the following show the factored equivalent form of f(x) = (-24x2 - 68x + 12(x+7) and its zeros?
20 POINTS PLEASE ANSWER!
علامہ اقبال کا قومی سیاست میں کردار
Could you show me how to do this?