joem22745 joem22745
  • 12-01-2020
  • Mathematics
contestada


If you bought three mugs for $13.50 how much would one mug cost

Respuesta :

htimsdynot
htimsdynot htimsdynot
  • 12-01-2020
$4.50 because 13.5/3 =4.5
Answer Link
babushkinian babushkinian
  • 12-01-2020

Answer:

4.5 Dollars

Step-by-step explanation:

If 3 Mugs cost 13.5 dollars altogether, we can assume they all cost the same so dividing the cost into three parts gives us the answer.

13.5 ÷ 3 = 4.5

Answer Link

Otras preguntas

Does the Voltage varies throughout a series circuit?
which statements accurately describe the impact of social media in the modern world choose all answers that are correct(A) the fastest growing group of users is
factorise : x^3 +x-3x^2-3 can u plz help me in this as sooon as possible plzzzzzzzzzz
what is the main theme of the book i survived the shark attacks of 1916
two ways in which women can protect themselves against abuse ?​
Drag the graphs to match each inequality with its solution set.
please help on this physics question?
help fast :) Which of these is the correct factored form of the equation x^2−3x=−2? Explain your reasoning. (x - 1) (x -1), because the standard form of the equ
Which statement describes one way Europe benefitted from the Columbian Exchange? A People in Europe had a larger variety crops. B Europeans had fewer diseases b
why can't i get the answer to this problem