korpkopy90 korpkopy90
  • 13-12-2019
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $47.82 for 16.9 gallons of gasoline. What was the cost per gallon, rounded to the nearest hundredth?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 13-12-2019

Divide total amount spent by total gallons bought:

47.82 / 16.9 = $2.83 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

In Book 9 of the Odyssey, Ulysses saves himself and his men by blinding Polyphemus. Which lines reflect the Cyclops's disappointment at being defeated by guile
If transpiration stopped completely, how would a plant's homeostasis first be affected?
Suppose that a dominant allele (P) codes for a polka-dot tail and a recessive allele (p) codes for a solid colored tail. If two heterozygous individuals with po
What are the three parts of the Hebrew Bible?
Among all school of thought concerning the representation of Buddha, which of the following is not a common trait of Buddha?
flooding,wildfire,landslides and climate change would lead to
The toxic effects of water pollution are generally
how do you write a multiplication equation with 1/2 as a factor
At the time of his election, Ronald Reagan felt that the problems the United States was experiencing
What electrical safety procedure is described below: If you are going to work on something electrical, you should first disconnect it completely from its electr